Warsztaty historyczne

2023-06-14

6 czerwca uczniowie klasy I a uczestniczyli w warsztatach historycznych zorganizowanych przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. Spotkanie pt. ,,Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej ‘’ poprowadził pan Zenon Fajger z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Na zakończenie spotkania uczestnicy wyruszyli ,,Śladami pamięci lubaczowskich Żydów”. Trasa biegła od rynku do miejsca gdzie stała synagoga , następnie szkoła żydowska i w końcu dawny obszar getta, na terenie którego zamknięto lubaczowskich Żydów w 1942 roku. Zwieńczeniem tej wycieczki był cmentarz żydowski , którego historię w barwny sposób opowiedziała pani Barbara Łuczkowska- przewodnik Muzeum Kresów, ale przede wszystkim pasjonatka historii i źródło bezcennej wiedzy o historii Lubaczowa.