29, 16
Wróć
#Łączy nas pamięć

2021-04-13

Jak każdego roku z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, ...

Jak każdego roku z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie upamiętniamy dzień 19 kwietnia licznymi akcjami, które wpierane są przez 

Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu (cykl lekcji/spotkań na żywo z muzeum)

 oraz po raz pierwszy z 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (akcja społeczno-edukazcyjna „Żonkile”)

Dlaczego żonkile?


Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.


- Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".


Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. 
żródło: https://www.polin.pl/pl/zonkile
Przygotowania do akcji można zacząć już wcześniej poprzez wykonanie papierowych żonkili
w/g poniższego wzoru:
https://www.polin.pl/template/gfx/szablon_PL.pdf


 Jeśli wykonasz Żonkila możesz już dziś zamieścić go na naszym facebookowym profilu https://www.facebook.com/lolubaczow

 

Niech każdy w najbliższy poniedziałek tj. 19 kwietnia postara się uczcić pamięć ofiar powstania i likwidacji getta warszawskiego i włożyć w tym dniu żółtą koszulkę lub  jakiś żółty element ubioru oraz wpiąć własnoręcznie zrobiony papierowy żonkil.

 

Pozdrawiam
koordynator akcji szkolnej Marta Zabrońska