EUROSCOLA online

2020-12-15

W poniedziałek 14 grudnia 2020 uczniowie kl. 1a naszej szkoły wzięli udział w prowadzonych na żywo z Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu  obradach w ramach projektu EUROSCOLA. W tym międzynarodowym wydarzeniu wzięły udział 64 szkoły, czyli około 3000 uczniów z całej Europy. Spotkanie poświęcone było tematowi ′′Edukacja i zatrudnienie młodzieży. Czego potrzebujemy w naszej przyszłości?".

Z powodu pandemii projekt Euroscola po raz pierwszy w historii odbywał się online. Międzynarodowe spotkanie w Europlarlamencie trwało dwie godziny, a formuła w jakiej odbywały się obrady pozwalała na zadawanie pytań, branie udziału w ankietach i głosowaniu online.

Zgromadzonych przed ekranami uczniów z wielu krajów Europy powitał przewodniczący Parlamentu Europejskiego, David Maria Sassoli. Następnie na pytania młodzieży odpowiadali wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Rainer Wieland oraz Mina Petrucci - Administrator w Parlamencie Europejskim.
Uczestnicy obejrzeli też film o Unii Europejskiej, jej początkach i wyzwaniach, jakie stoją przed nią dzisiaj. Debata zakończyła się głosowaniem nad przedstawionymi pomysłami uczestników. Sesję „Euroscola online” zamknął Jaume Duch Guillot, rzecznik PE wyrażając podziękowania i radość z uczestnictwa młodych ludzi w życiu UE.

Warto nadmienić, że już wcześniej, nasza szkoła została zaproszona do Strasbourga do udziału w EUROSCOLI, które miało się odbyć w marcu 2020 r., jednak z powodu pandemii wyjazd do Strasbourga został odwołany.