Udział w Akademii Fizyki UJ

2020-02-14

13 lutego 2020 r. uczniowie klas matematyczno-fizycznych 2a oraz 1ag wzięli udział w XV sesji naukowej dla uczniów zorganizowanej przez Instytut Fizyki UJ. Tematyka wykładów prowadzonych przez nauczycieli akademickich oraz doktorantów obejmowała następujące zagadnienia:
- Mikroskopia bliskich oddziaływań, czyli jak i po co podglądać i popychać atomy i molekuły,
- Piasek, plastik i sok z malin - czysta energia,
- Na tropie ciemnej materii,
- Od radioaktywnego cukru do medycyny nuklearnej,
- Ile waży mol moli?
Oprócz ciekawych wykładów uczniowie mieli okazję zobaczyć laboratoria, w których powstał pierwszy pełny prototyp Jagiellońskiego Pozytonowego Emisyjnego Tomografu (J-PET). Tomograf pozytonowo-emisyjny J-PET w przyszłości pozwoli na dokładniejszą diagnostykę nowotworów, a także określenie stopnia ich złośliwości bez konieczności wykonania biopsji.